Hótömb törte szét a kocsimat - mit csináljak?
Hótömb törte szét a kocsimat - mit csináljak? Az utakat járhatatlanná tévő hó és jég lassú eltűnése egyfelől örvendetes dolog, másrészt életveszélyes lehet, elég ha a tetőről lezuhanó óriási összefagyott hótáblákra gondolunk.

Alig néhány napja történt, hogy egy belvárosi utcában sétálva éktelen recsegést és ropogást hallottam a magasból. Mivel az életben maradási ösztöneim - úgy tűnik - tökéletesen fejletlenek, ahelyett, hogy beugrottam volna egy kapualj biztonságos menedékébe, nagytotálban végignézhettem, ahogy öt méterrel előttem lezúdul vagy három köbméter hó és az eresz maradványaival együtt pépesre veri az ott parkoló autó tetejét. Öt méteren múlt.

A hidegre és a szívroham közeli állapotomra való tekintettel nem vártam meg, amíg előkerül az autó tulajdonosa, de minden bizonnyal benne is megfogalmazódott néhány kérdés, amikor meglátta a porrá tört tetejű járgányát. Ezen kérdések finomabban megfogalmazott változatára kerestem én is a válaszokat.

A lecsúszó hó és leszakadó jégcsapok nyomán született károk esetében a biztosító minden esetben körültekintően vizsgálja meg a felelősség kérdését, azaz azokat a körülményeket, amely alapján egyértelműen el lehet dönteni, hogy a károsult megtett-e mindent annak érdekében, hogy a kár ne következhessen be.

A ház tulajdonosának ugyanis - pont úgy, mint a ház előtti járda estében - a tető tisztántartásáról is gondoskodnia kell(ene), vagy amennyiben ez lehetetlen, legalább figyelmeztetni a veszélyre. Ha mégis valamilyen káresemény történik, a biztosító a helyszíni szemlén megvizsgálja: a tetőről lecsúszó hó veszélyére történő figyelmeztető tábla kihelyezése történt-e, ép volt-e a tetőszerkezet, helyén voltak-e a hófogók, stb.

Az egyik legfontosabb szempont ezek közül a figyelmeztető tábla megléte, amely felhívja az autósok és gyalogosok figyelmét a veszélyre. Ha a gyalogos ennek ellenére azt az útvonalat választja, illetve az autós a tábla ellenére oda parkol, akkor a kárért nagy valószínűséggel neki kell vállalnia a felelősséget. Ezzel szemben amennyiben a ház elmulasztotta felhívni a figyelmet vagy nem tartotta karban a hófogókat és a tetőszerkezetet és így következik be a baleset, az már a társasház felelőssége.

Amennyiben valakinek a saját hibájából károsodik az autója, kénytelen lesz a saját zsebe vagy cascoja terhére megjavíttatni. Ha viszont a ház hibájából történt a baleset, úgy övé a kártérítés anyagi vonzata is. Bár a legtöbb társasház rendelkezik biztosítással, felelősségbiztosítást még közülük sem mindenki köt, a magánházak aránya pedig ennél is alacsonyabb. (A MABISZ adatai szerint a magyar lakások 73 százaléka van biztosítva.)

Amennyiben a társasháznak van felelősségbiztosítása, akkor a biztosító átvállalja a kártérítés kifizetését, ha nincs a közös költségből kell megtéríteni a kárt. Ez viszont valószínűleg csak magánperes eljárás közbevetésével fog sikerülni, amire nem árt felkészülni. Vagyis jobb, ha az érintettek fotót készítenek a helyszínről, akár mobiltelefonnal is, ami alapján a későbbiekben egyértelműen tisztázhatók a körülmények és a felelősség kérdése is.

forrás:www.penzcentrum.hu