Nyugdíjkérdés Magyarországon: sokan fognak pofára esni...
Nem csak Magyarországon, hanem külföldön is egyre többet foglalkoznak a nyugdíjak kérdésével a szakemberek. Az egyre öregedő népesség alapvető problémát jelent, amit kiválthat az öngondoskodás fokozása, de úgy tűnik itthon ez sokakat nem érdekel. Vagy amiatt nem foglalkoznak vele, mert túl fiatalok, vagy amiatt, mert "majd az állam...".

A Magyarországi Volksbank Zrt. és a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara Gazdaság és Vállalkozáselemző Intézete által készített tanulmány ezer fős minta alapján készült 2007 őszén. A kutatók vizsgálták az aktív korú lakosság nyugdíjrendszerrel kapcsolatos tájékozottságát, jövedelmi helyzetét, és megtakarítási hajlandóságait.

A 2007 októberében és novemberében végzett felmérés országos kiterjedtségű, és személyes kérdőíves formában készült el. A korcsoportok szerinti megoszlás viszonylag egyenletes, 28,8 százalék a 18-29 éves korosztályból került ki, de az 50-59 évesek közül is 23,4 százalékban vettek részt a felmérésben.

A munkapiaci helyzet tekintetében a megkérdezettek 62,8 százaléka alkalmazottként dolgozik, mindössze 9,5 százalék önálló vállalkozó, és 4,8 százalék alkalmi munkás. Az iskolai végzettség alapján a szakmunkások, és érettségizettek szerepelnek a mintában a legnagyobb arányban, a felsőoktatási végzettségűek mindössze 15 százalékot képviselnek. A kereseteket figyelembe véve pedig nagyjából 70-100 ezer forint havi nettó jövedelemmel rendelkezők vannak a legtöbben.

Előkészületek

Általánosságban elmondható, hogy sokszor a tudatlanságnak köszönhetően nem készülnek az emberek a jövőjükre, de a felmérésben részt vevők közel harmada nyilatkozta azt, hogy semmilyen formában nem takarékoskodik, vagy készül az időskorra. Ez részben annak köszönhető, hogy a sokan úgy gondolják, az állam majd megsegít ha szükség van rá.

A fiatalok esetében viszont az is közrejátszik, hogy a tapasztalatok szerint egyre kevésbé akarnak felnőni. Folyamatosan tolódik ki az egyetem, vagy főiskola elvégzésének ideje, a fiatalok egyre később költöznek el otthonról, évről évre emelkedik az életkor, amikor dolgozni kezdenek. Így nem csoda, hogy a nyugdíj-előtakarékosság eszükbe sem jut, mivel sokszor 30 évesen örülnek, hogy munkát kapnak kezdőként. A 18-29 éves korosztály 47,2 százaléka sehogyan sem készült az időskorára.

                      Nyugdíjas évekre való felkészülés formái

 

Viszont az időseknél is sokan vannak, akik nem tesznek semmit. Bár a kor emelkedésével ez egyre kevesebbekre igaz, még így is elmondható, hogy az 50-59 éves korosztály 17,9 százaléka arra számít, hogy az állam majd megfelelő életkörülményeket biztosít neki. A nyugdíj mellett dolgozni szándékozók száma viszont korosztályonként emelkedik.

                                 Nyugdíj mellett dolgozni szándékozók aránya

 

Emellett a felmérésből az is kiderült, hogy az érettségivel, és a felsőfokú végzettséggel rendelkezők sokkal nagyobb arányban gondolkodnak el azon (közel 40 százalék), hogy a jelenlegi rendszer nyújtotta öregségi nyugdíj mellé valamilyen kiegészítésre is szükségük lehet. A szakmunkások ezzel szemben csak 26,8 százalékban érzik szükségét a későbbi kiegészítésnek.

Sokan vannak, akik ugyan készülnek valamilyen formában az időskorukra, de ezt mindössze úgy, hogy költségcsökkentést hajtanak végre, vagy azt tervezik, hogy dolgoznak a nyugdíj mellett. Viszont aki ténylegesen aktív stratégiát folytat, vagyis például nyugdíj-előtakarékossági számlát nyit, az mindössze 33,7 százalék, és 17,3 százalék az, aki tesz is bevételeinek növeléséért, de emellett dolgozni akar majd, illetve kevesebbet költeni a nyugdíjas évek alatt.

Megtakarítások

Az időskori jólét egyik alapja a takarékoskodás. Sokan értékpapírokba, befektetési alapokba fektetik a pénzüket, van aki nyugdíj-előtakarékossági számlát nyit, de van aki csak bankbetétet nyit. Ebből a szempontból pozitívum, hogy mindössze 12,6 százalék szerint felesleges bizonyos összeg félretétele havonta.

                                       Vélemények a megtakarításokról

 

A jövedelemszint emelkedésével azok aránya is csökken, akik szerint az a lényeg, hogy valaki jól éljen az adott pillanatban. Ezzel szemben a gyakorlat azt mutatja, hogy mindössze 20 százalék körül mozog azoknak a háztartásoknak az aránya, akik meg tudnak takarítani, vagyis a többieknek nincs lehetősége havonta bizonyos összeget félretenni.

Megtakarítások nyugdíjcélra

A válaszadók fele tagja valamelyik kötelező magán-nyugdíjpénztárnak, és csak minden ötödik tag önkéntes nyugdíjpénztárban. Ugyanennyien rendelkeznek továbbá valamilyen más nyugdíjcélú megtakarítással.

A korosztályokban is jelentős eltérések mutatkoznak. Az önkéntes nyugdíjpénztári tagság, és az egyéb nyugdíjcélú megtakarításokkal való rendelkezés valószínűsége egyre nő az életkorral. A fiatalok sokszor még nem érzik szükségét a nyugdíjcélú megtakarításoknak, miközben az idősebbek, ahogy közelednek a nyugdíjkorhatárhoz, egyre inkább elgondolkodnak azon, hogy miből is fognak megélni az állami nyugdíj mellett.

                               Nyugdíjcélú megtakarítások korosztályok szerint

 

A nyugdíjas korra való felkészülést azonban sok minden befolyásolja az iskolai végzettségen, a nettó jövedelmen, és az életkoron kívül. A munkahelyeknek kiemelkedő szerepe van az alkalmazottak önkéntes pénztárakban való részvételében. Sokszor ugyanis a dolgozónak nem jut eszébe, hogy belépjen egy ilyen pénztárba, viszont sok munkahelyen belépéskor az önkéntes pénztárba is beléptetik a dolgozót, és juttatásként havonta bizonyos összeget befizetnek a számlájukra a munkáltatók.

A munkahelyek fajtáit tekintve a legnagyobb arányban a közszférában dolgozók tagok valamilyen önkéntes pénztárban. Szintén gyakori emellett a részben vagy egészben külföldi tulajdonú cégeknél is a dolgozók önkéntes pénztárba való beléptetése. A tisztán magyar tulajdonú cégeknél viszont ez már lényegesen kevesebb.

                                   Önkéntes pénztár tagok munkahelyek szerint

 

A Gazdaság és Vállalkozáselemző Intézet felméréséből így kiderül, hogy Magyarországon sokan különböző okokból kifolyólag nem törődnek a későbbi megélhetési színvonalukkal. Viszont az már eddig is világossá vált, hogy a jelenlegi rendszer nem tartható fenn hosszú távon úgy, hogy mindenki olyan nyugdíjat kapjon a későbbiekben, amivel megfelelő életszínvonalon tud élni. Emiatt vagy a nyugdíjrendszer alapvető változtatására van szükség, ami a járulékterhek emelésével járna, vagy a lakosság öngondoskodásának fokozására, amit viszont csak a gondolkodásmód változtatásával lehetne elérni...

Forrás: www.penzcentrum.hu