Építési biztosítás - nemcsak nagyoknak
Mikor valaki építkezésbe fog és mindezt hitelből kívánja megvalósítani, a bankok feltételként előírják az építés időtartamára, a kivitelezés helyszínén található vagyontárgyakra, építőanyagokra és magára a kivitelezési munkára kötött biztosítást. A hazai piacon található összes társaság kínál efféle terméket, bár jellemzően kivitelezők és vállalkozók részére. Érdeklődtünk az építés-szerelés biztosításokkal kapcsolatban.

Az építkezések teljes kockázatú biztosítása (Contractors All Risks - CAR), valamint a szerelések teljes kockázatú biztosítása (Erection All Risks - EAR) régóta ismert a biztosítási piacon. Ezen módozatok vagyon- és felelősségbiztosítási termékek, melyek esetében a biztosítók nem nevesítik a vállalt kockázatokat, a gondosságra az önrésszel igyekeznek rászorítani a biztosítottakat.

A hazai társaságok által kínált építésbiztosítási konstrukciók, nevesített kockázatokra szóló biztosítási termékek, melyek az építési munkák biztosítási védelméről gondoskodnak - mondta Soós Gábor, a Generali Providencia Biztosító műszaki biztosítási csoportjának munkatársa. A biztosított vagyontárgyak körébe tartozik építési-kivitelezési munka kellékei, beleértve az összes szükséges szerkezeti elemet, építőanyagokat, segédanyagokat. Külön megállapodás alapján biztosíthatók még a segédszerkezetek, felvonulási épületek és a meglévő épületek.


Az Allianz szakemberének elmondása szerint a biztosítást megkötheti a tulajdonos, a beruházó, az építtető, a kivitelező fővállalkozó, amennyiben érdeke fűződik a biztosított vagyontárgyak megóvásához, vagy ha a szerződést az érdekelt javára köti. A biztosító kockázatviselése az építési munkák megkezdésével, illetve a biztosított vagyontárgyaknak az építkezési helyszínen történő lerakodásával kezdődik, és a kész beruházás használatba vételével végződik. Bár előfordulhat, hogy a biztosított vagyontárgyakat már korábban a munka helyszínére szállítják. Ilyenkor a konkrét kivitelezési munkálatok megkezdése előtt - nem több mint 90 nappal korábban - is biztosítható, az ezen vagyontárgyakra vonatkozó fedezet -tette hozzá Lázár István, az OTP Garancia Biztosító vagyon- és felelősségbiztosítási főosztályvezetője. A biztosítás sajátosságainak és a szerződő igényeinek figyelembe-vételével az ügyféllel közösen kerül megállapításra a díjfizetés gyakorisága. Általában a szerződés megkötésekor egy összegben történik a díjfizetés, de hosszabb időtartam esetén lehetőség van a részletekben történő díjfizetésre is.


Oláhné Lengyel Judit, a Groupama nagyvállalati és bróker igazgatójának elmondása szerint, az építési-szerelési biztosítás fedezetet nyújt egyrészt a kivitelezés helyszínén lévő vagyontárgyakra, másrészt a kivitelezésben résztvevők idegen harmadik személynek okozott vagyoni és személyi sérüléses káraira. Mind a vagyonbiztosítási fedezet, mind a felelősségbiztosítási fedezet kiterjeszthető további speciális igényeknek megfelelően igazodva az adott kivitelezés sajátságaihoz.

A gazdasági növekedéssel együtt érzékelhető az építési piac bővülése is. Várhatóan növekedni fog a közepes és nagyobb beruházások biztosítása iránti kereslet. A társaságok lakossági biztosítási termékeket úgy alakítják ki, hogy mindenben megfeleljenek a hitel megkötéséhez szükséges elvárásoknak is.

A hitelintézetek elvárják, hogy a biztosítás tartson ki a használatbavételi engedélyig. Az ügyfelek többsége azonban sérelmezi, hogy a kötelezővé tett építési biztosításra túl hosszú a 2-3 év. Éppen ezért a legtöbb biztosító már rövidebb lejárati idővel is kínál konstrukciót, sőt olyan is akad, amely csak fél évre szól, illetve a kivitelezés befejeztével lejár. A gyakorlatban kialakult az a megoldás, hogy ha a ház már zárható, és akkor kér hitelt a tulajdonos, a bankok egy része behunyja szemét, és elfogadja az egyszerű lakásbiztosítást is. A biztosítók pedig a használatbavételi engedélytől tekintenek el, hiszen mégiscsak szereztek egy újabb ügyfelet.

Forrás: www.penzcentrum.hu