Ilyet még nem láttál: kifizetik az állatorvosi költségeket!
"A család szeme fénye" - nevezte így egy állatorvos e sorok írójának kedvencét. Valószínűleg több családban is hasonlóan jellemzik a kis kedvenceket, akikért a gazdik sok mindent megtesznek, pénztárcájukat nem kímélve. Nálunk nincs kifejezetten ilyen termék, de az angolszász országokban igencsak elterjedt a kisállat-biztosítás. Nézzük mit is tud ez a konstrukció, s hogy hazánkban milyen alternatívákat választhatunk helyette!

Egy újabb egzotikus termék - mi van benne?

Mint azt már a mobilbiztosítások is mutatják, külföldön több olyan biztosítás is megtalálható, ami itthon nem, mivel vagy nem mutatkozik rá igény, vagy a társaságok gondolják úgy, hogy a hazai piacon nem kifizetődő számukra egy ilyen termék bevezetése.

Tipikusan ilyen termék az angolszász országokban igen népszerű és széles körben ismert kisállatbiztosítás is. A konstrukciók nagy részét a két legelterjedtebb háziállatra, kutyára, illetve macskára lehet megkötni külön-külön. A biztosítás az igencsak tetemes állatorvosi, ápolási költségeket fedezi, vagyis akkor nyújt segítséget, ha kedvencünk bajban van.

Ma már számtalan konstrukció megtalálható a piacon, egy-egy biztosító is legalább 4-6 különböző termékcsomagot kínál, melyek különböző kezelések, állatorvosi látogatások alkalmával teljesítenek kifizetéseket.

Az állatorvosi tudomány fejlődésével manapság már oly sok költség, kiadás felmerülhet sérült, vagy beteg háziállatokkal kapcsolatosan, hogy akad olyan biztosítás is, amely összkockázatú (más néven all-risk), vagyis a szerződésben csak azon esetek szerepelnek, amikor a biztosító nem teljesít kifizetést, minden egyéb esetben fedezi a költségeket, vagy azok egy bizonyos részét.

Az, hogy mekkora költségeket hajlandó egy-egy biztosító állni, több tényezőnek is függvénye. Természetes módon meghatározza például az, hogy milyen csomagot választunk, mekkora a biztosítási összeg. Egyes esetekben meghatároznak egy minimális önrészt, vagyis nem a teljes összeget kapjuk meg a biztosítási esemény bekövetkeztekor, hanem annak csupán bizonyos százalékát, például 80 százalékát.

Több esetben is találkozhatunk egy másik korláttal, ugyanis akad olyan módozat, ahol éves limitet állítanak fel a kifizetésekre (a brit Healthy Pets esetében ez 300 ezer és 1,5 millió forint közé tehető), míg máshol éves limit nincs, azonban a kisállat életében már van összes kifizetési limit (az amerikai Pets Best Insurance esetében ez 6 - 16 millió forint).

A biztosítási időszak általában egy év (ezután változhat a fizetendő díj, illetve a biztosítási feltételekben is történhet módosulás), a díjat pedig havonta kell befizetni. Ennek mértéke több tényező függvénye, így függ a kisállat fajtájától, korától, nemétől, de például attól is, hogy ivartalanított-e, vagy sem.

A kisállat nagy felelősség


Egy háziállat igen nagy felelősséggel jár, és itt nem csupán a tartás, ellátás, gondozás felelősségére gondolunk, hanem azokra a károkra is, melyeket kedvenceink okozhatnak saját, illetve mások ingóságaiban, ingatlanaikban, hogy az esetleges harapásokról, karmolásokról már ne is beszéljünk.

A külföldi kisállatbiztosítások ezekre nem nyújtanak fedezetet. Itthon viszont több lakásbiztosításhoz köthető kiegészítő, ebtartói felelősségbiztosítás is, mely abban az esetben teljesít kifizetést a biztosítási limit erejéig, ha a biztosított magánszemélyként a kutyatartással harmadik személynek okoz kárt. Fontos tudni, előfordulhat, hogy bizonyos kutyafajták (tipikusan a harci ebek esetében) kizárással élhetnek a biztosítók.

Más területekre evezve

A mezőgazdasági biztosítások területén járatosak már bizonyosan felkapták fejüket a cikk olvasása során, ugyanis ezen a területén egyáltalán nem ismeretlen az állatbiztosítás fogalma, igaz, itt nem kutyákról, macskákról, hobbiállatokról van szó, hanem a mezőgazdasági haszonállatokról.

Az állatbiztosításokon belül is több módozattal találkozhatunk. Így a Generalinál és a K&H Biztosítónál köthetünk a teljes állatállományra vonatkozó biztosítást, mely többek között elemi csapások, tűz, villám esetére nyújt fedezetet, de lehetőség nyílik egy-egy nagy értékű egyed biztosítására is. Az Allianznál pedig tenyészállat- és lóbiztosítással, növendék- és hízóállat biztosításával, baromfibiztosítással és állatállományi biztosítással is találkozhatunk.

Hazánkban egyelőre nem köthetünk biztosítást háziállataink orvosi, ápolási költségeinek fedezésére. Megválaszolatlan kérdés tehát, mikor várható, hogy nálunk is megjelenjen az első ilyen jellegű termék, ha egyáltalán van létjogosultsága a hazai piacon.

 

www.penzcentrum.hu